Esperanto
Shqiptare
Euskara
Zulu
Latinus
Cymraeg
தமிழ்
Slovak
Slovak
Afrikaans
Products
Product Center
Waterproof Nano SIM Card Outdoor Extension Cable
Number:
PCM-KW-553
Category:
SIM Card TF Card Waterproof
Detail
| Product Name | Waterproof Nano SIM Card Outdoor Extension Cable |
| Part No. | PCM-KW-553 |
| Connector A | Nano SIM Card Slot with Cap |
| Connector B | Nano SIM Male |
| Shape | Circular, Pass-through |
| Cable Thickness | 0.15mm |
| Cable Material | Yellow FPC cable |
| Panel Mount Type | Rear Screw-Lock |
| Housing Material | Black Aluminum Alloy Shell |
| Panel Cut-Out Size | 23mm |
| IP Grade | IP67 protection from the front side when covered |
| Certificate | RoHS and REACH compliant |
| Cable Length | 30cm, or customized |
| Customization | Yes, please contact us for a quote and samples. |

About this Item
Custom Cable Solutions from Premier Cable – Tailored to Your Needs. Contact us now for a bulk price!
This waterproof Nano SIM to Nano SIM Card Extender Cable for Outdoor Equipment supports round hole installation and screw locking for quick and easy installation. It allows for easy external SIM card expansion, enabling data reading and maintenance without opening the device casing, effectively improving device security and ease of operation. It features a built-in high-quality rubber waterproof sealing ring and a black dust cover for further enhanced protection. All products undergo 100% testing before shipment, ensuring quality. They are widely used in communication equipment, IoT terminals, and industrial control fields.
Application: Outdoor WiFi Hotspot, Outdoor 4G LTE Router, Outdoor 4G WIFI Router, Outdoor Wi-Fi Extender, Outdoor SIM Card Gateway, Teltonika Cellular Router, Outdoor LoRaWAN Gateway, RAK7240 Gateway Device, LoRa Outdoor Gateway, Outdoor LoRaWAN Gateway, Wireless Waterproof Outdoor Router, Outdoor 4G LTE SIM WiFi Wireless router

What does a nano SIM card look like?
A nano SIM card is the smallest size of SIM card currently used in mobile devices. It measures 12.3 mm x 8.8 mm and is significantly smaller than the previous standard SIM cards (mini SIM and micro SIM).
About the size of a small postage stamp, it's the smallest of the three main types of SIM cards (standard, micro, nano).
The nano SIM is used in many modern smartphones, tablets, and other devices because of its compact size, which allows for thinner and more efficient designs.
Are all Nano SIM cards the same?
All Nano SIM cards are the same physical size, measuring 12.3 mm x 8.8 mm. But the features and network compatibility can vary depending on the carrier, device, and data plan tied to it.

Noted
Important: In the mock card end (this end will be inserted into the slot of your board), please confirm the broken corner direction is forward or reverse.
Please keep the chip on the card surface clean and free of fingerprints or other dirt during use. If it becomes dirty, do not wipe it directly with your fingers. You should wipe it clean with a cotton cloth before use to avoid poor contact!

Leave a Message
Make you smile , is our mission. We are glad to reply all your questions about cables processing or our products. Please fill in the table below. Thank you