Esperanto
Shqiptare
Euskara
Zulu
Latinus
Cymraeg
தமிழ்
Slovak
Slovak
Afrikaans
Products
Product Center
IP67 WiFiX Micro SIM to Micro SIM Card Outdoor Extender
Number:
PCM-KW-396
Category:
SIM Card TF Card Waterproof
Detail
| Product Name | Waterproof Micro SIM Card Extender |
| Part No. | PCM-KW-396 |
| Connector A | Micro SIM Card Slot with Cap |
| Connector B | Micro SIM Male |
| Shape | Circular, Pass-through |
| Cable Thickness | 0.15mm |
| Cable Material | Yellow FPC cable |
| Panel Mount Type | Rear Screw-Lock |
| Housing Material | Black Aluminum Alloy Shell |
| Panel Cut-Out Size | 23mm |
| IP Grade | IP67 protection from the front side when covered |
| Certificate | RoHS and REACH compliant |
| Cable Length | 30cm, or customized |
| Customization | Yes, please contact us for a quote and samples. |

About this Item
Custom Cable Solutions from Premier Cable – Tailored to Your Needs. Contact us now for a bulk price!
SIM card Extender IP67 Waterproof is a key component applied in all LTE 5G NBIoT RSU outdoor applications. You don’t need to open the chassis case to switch with different SIM cards to avoid trouble and malfunctions. It can be used both outdoors and indoors for NB- IOT, 4G/LTE and 5G applications.
Application: Outdoor WiFi Hotspot, Outdoor 4G LTE Router, Outdoor 4G WIFI Router, Outdoor Wi-Fi Extender, Outdoor SIM Card Gateway, Teltonika Cellular Router, Outdoor LoRaWAN Gateway, RAK7240 Gateway Device, LoRa Outdoor Gateway, Outdoor LoRaWAN Gateway, Wireless Waterproof Outdoor Router, Outdoor 4G LTE SIM WiFi Wireless router

What is the difference between a SIM card and a microSD card?
A SIM card is used to connect your phone to a mobile network, storing essential account information, phone numbers, and carrier data. It has a small storage capacity, mainly for basic details like contacts.
A microSD card is designed to expand your device's storage, allowing you to save larger files such as photos, videos, apps, and music. It offers much more storage capacity, ranging from a few GB to over 1TB, depending on the card.

Noted
Important: In the mock card end (this end will be inserted into the slot of your board), please confirm the broken corner direction is forward or reverse.
Please keep the chip on the card surface clean and free of fingerprints or other dirt during use. If it becomes dirty, do not wipe it directly with your fingers. You should wipe it clean with a cotton cloth before use to avoid poor contact!

Leave a Message
Make you smile , is our mission. We are glad to reply all your questions about cables processing or our products. Please fill in the table below. Thank you